معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به گزارش نمایندگان مردم استان‌های شمالی در مجلس شورای‌اسلامی مبنی‌بر فرسوده‌شدن ماشین‌آلات و دستگاه‌های کارخانه‌های شالیکوبی، تصریح کرد: دولت اعتباراتی را به منظور حمایت از کشاورزان و شالیکاران در راستای بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات شالیکوبی اختصاص خواهد داد.

مخبر همچنین از بررسی موضوع تعیین خط اعتباری برای خریداران برنج داخلی خبر داد و گفت: این موضوع در بانک‌مرکزی مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا در صورت امکان خط اعتباری درنظر گرفته شود. معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به بدهی تسهیلات و وام‌های برنجکاران و چایکاران این استان‌ها خاطرنشان کرد: این موضوع در جلسه هیات‌وزیران بررسی خواهد شد و تلاش خواهیم کرد وام‌های برنجکاران و چایکاران سه استان شمالی کشور استمهال شود.

او با اشاره به واردات بی‌رویه برنج و برخی محصولات دیگر در سال‌های گذشته، افزود: بخش زیادی از مشکلات کشاورزان ناشی از واردات بی‌رویه در سال‌های قبل است که باید با برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب و به‌صورت تدریجی این مسائل را حل و فصل کنیم. مخبر استانداران سه استان شمالی کشور را مکلف کرد به‌منظور فروش برنج کیفی باقی‌مانده در انبارهای کشاورزان و سایر محصولات کشاورزی و باغی، راهکارهای تسهیل صادرات این محصولات را بررسی کنند تا از طریق منابع حاصل از صادرات، بخشی از مطالبات کشاورزان تامین شود. معاون اول رئیس‌جمهور همچنین از مسوولان مربوطه خواست میزان اثرگذاری تصمیمات اتخاذ‌شده برای حل مشکلات کشاورزان را بررسی کنند تا چنانچه مشکلات موجود همچنان مرتفع نشده بود، تصمیمات و تدابیر دیگری نیز اتخاذ شود.

همچنین وزیر جهادکشاورزی در این جلسه راهبرد اصلی این وزارتخانه را حمایت از تولید داخل و کشاورزان عنوان کرد و گفت: رویکرد جدی این وزارت تامین نیازهای کشور از محل تولیدات داخلی و محصولات کشاورزان است. نیکبخت همچنین با تاکید بر اینکه از لحظه حضورم در این وزارتخانه تاکنون هیچ ثبت‌سفارشی برای واردات برنج انجام نشده‌است، تصریح کرد: با جدیت پای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی ایستاده‌ایم و اجازه نخواهیم داد کشاورزان دچار آسیب و خسارت بیشتری شوند.